Modelarstwo – czy warto?
Oczywiście, wprawdzie wymaga sporo cierpliwości i czasu, ale to bardzo ciekawe hobby. Warto również zachęcać do niego dzieci, które w obecnych czasach chętniej wybierają inne zajęcia ;) a sklejanie modeli razem z rodzicem bardzo zbliża.
Sklejanie modeli uczy precyzji, cierpliwości, sprawności manualnej a często zachęca również do poznania chociaż odrobiny historii.
Obecnie jest ogromny wybór modeli – statków i okrętów, pojazdów wojskowych, czołgów, samochodów osobowych, ciężarówek i naczep, motocykli, figurek, samolotów, lokomotyw i wagonów, śmigłowców, budynków i ruin, sterowców…
Każdy może znaleźć coś dla siebie.
Skala modelu też może być różna, począwszy od 1/1200 po 1/6.
Na początek drogi modelarskiej warto wybrać niezbyt skomplikowany model (z małą ilością elementów), tak aby poćwiczyć umiejętności i nie zniechęcić się na samym początku. W miarę sklejania kolejnych modeli można pokusić się o coraz trudniejsze i z większą ilością detali. Dostępne są również na rynku zestawy modelarskie, które zawierają często klej, podstawowe farby, pędzle.
Obecnie najpopularniejsze są modele plastikowe – tzw. wtryskowe, których elementy znajdują się na plastikowej ramce (tzw. wypraska). Modele takie należy skleić i pomalować, zdarzają się również modele plastikowe z kolorowymi wypraskami oraz takie, które można złożyć bez użycia kleju, jest ich jednak znacznie mniej niż tych tradycyjnych.
Ważne aby używać fachowych klejów modelarskich. Dla wygody modelarza dostępne są kleje płynne z aplikatorami w postaci igły lub pędzelka, oraz kleje w żelu. Dla tych, którym nie odpowiada zapach kleju, producenci również wyszli naprzeciw i obecnie można kupić klej o zapachu cytrusów (limonkowy). Nie zapominajmy jednak, że obojętnie jakiego kleju będziemy używać, zadbajmy aby pomieszczenie było dobrze wentylowane, czasem wystarczy uchylić okno, nikt przecież nie chce aby sklejanie modeli powodowało ból głowy.