+48 732 606 696
info@modeledo.pl
0
Promocja Nowość Bestseller

Wybór narzędzi i akcesoriów do drewnianych modeli

Wybór odpowiednich narzędzi i akcesoriów do sklejania drewnianych modeli.

Każdy pasjonat sklejania drewnianych modeli, oprócz zakupu wymarzonego modelu, musi zaopatrzyć się także w odpowiednie narzędzia i akcesoria. Wybór jest tak duży, że czasami nie wiadomo od czego zacząć. Podpowiemy, które narzędzia są najlepsze i w które akcesoria koniecznie trzeba się zaopatrzyć.

Pozornie wydaje się, że sklejanie modeli to niezbyt skomplikowana zabawa dla najmłodszych. Nic bardziej mylnego! Modelarstwo często wymaga wyjątkowej precyzji, cierpliwości i zdolności manualnych. Należy pamiętać, że do stworzenia udanego modelu niezbędne są dobrej jakości narzędzia i akcesoria modelarskie. Same nożyczki i klej to za mało, aby stworzyć wyjątkową żaglówkę, samochód czy samolot.

Jakie narzędzia i akcesoria modelarskie wybrać?

Wybierając narzędzia i akcesoria modelarskie do sklejania drewnianych modeli zdecyduj się na te, które są wykonane z najwyższej jakości

materiałów. Posłużą one dłużej i zapewnią odpowiedni komfort użytkowania. Dzięki nim sklejanie modeli będzie łatwiejsze, szybsze i bardziej precyzyjne. Niezbędne są przede wszystkim:

- Nożyk modelarski.

Nożyk powinien wygodnie leżeć w dłoni i być jak najbardziej precyzyjny. Należy pamiętać, aby był odpowiednio naostrzony, co ułatwi pracę przy modelu.

- Nożyczki.

Nożyk doskonale sprawdzi się do drobnych elementów modelu, zaś nożyczki będą niezbędne podczas wycinania żaglów (jeżeli model nie posiada żagli już gotowych) i przycinania nici.

- Cążki modelarskie do elementów fototrawionych.

W przypadku gdy w modelu znajdują się elementy fototrawione, niezbędne mogą okazać się cążki do elementów fototrawionych, dzięki którym precyzyjnie wytniesz wszystkie niewielkie elementy.

- Piłka ręczna.

Ułatwi przycinanie grubszych drewnianych elementów modelu. Ważne aby była odpowiednio ostra i precyzyjna. Najlepiej, aby zawierała wygodny uchwyt, który ułatwi trzymanie piły w dłoni.

- Gwoździarka i młotek.

Jest niezawodnym narzędziem do wbijania małych gwoździ. Dzięki niej wbijesz gwóźdź w odpowiednim miejscu, bez uszkadzania modelu. Czasami jednak młotek będzie konieczy np. do dobicia gwoździ głębiej aby jak najmniej wystawały.

- Pędzelki.

Pędzle do malowania modeli najlepiej kupować w zestawach, zawierających różne grubości pędzli. Wówczas będziemy mieli pewność, że z łatwością pomalujemy duże jaki i najdrobniejsze elementy.

- Uchwyt modelarski lub stocznia modelarska.

W przypadku statków o konstrukcji wręgowej przydatne będą specjalne uchwyty do budowy kadłuba (przy małych modelach), mała stocznia modelarska (w przypadku modeli średniej wielkości) lub duża stocznia modelarska (przeznaczona do budowy dużych drewnianych modeli statków).

- Pilniki, gąbki, papiery ścierne.

Papiery ścierne o różnej ziarnistości potrzebne będą do wygładzania drewnianych powirzchni modelu, pilniki zaś do wyrównywania brzegów mniejszych elementów.

- Modelarska wiertarka ręczna oraz zestaw wierteł.

Podczas budowy drewnianych statków często konieczne jest wykonanie różnej średnicy otworów np. w masztach, kadłubie itp. Otwory takie wykonamy za pomocą niewielkich rozmiarów modelarskiej wiertarce ręcznej i odpowiednio dobranych do niej wierteł.

- Taśmy maskujące.

Gdy model wymaga malowania, aby oddzielić precyzyjnie od siebie dwa kolory, warto zastosować specjalne taśmy maskujące. Taśmy występują w różnych szerokościach, co ułatwia wykonanie nawet niewielkiej szerokości pasków na modelach.

- Pincety modelarskie.

Gdy potrzeba większej precyzji, gdy przyklejane elementy są bardzo małe, wtedy pinceta jest wręcz niezastąpiona. Uchwyci mały element modelu, dotrze w mniej dostępne dla dłoni miejsce, uchroni palce przed ubrudzniem klejem itp. 

- Narzędzie do olinowania.

Niektóre modele wymagają wykonania sporej ilości olinowania - i w takim wypadku są odpowiednie narzędzia, które w takim przypadku znacznie ułatwią pracę. Posiadają zakończenia w formie różnych haczyków, którymi wiązanie nici stanie się łatwiejsze.

- Klej modelarski do drewna.

Do sklejania drewnianych modeli niezbędny będzie specjalny klej do drewna. W naszym sklepie znajdziecie duży wybór szybkoschnących klejów najwyższej jakości.

- Klej cyjanoakrylowy.

W większości drewnianych modeli znajdują się różnego rodzaju elementy metalowe jak i fototrawione, których nie sposób przykleić za pomocą zwykłego kleju. Do ich przyklejenia sprawdzi się klej cyjanoakrylowy - w naszym sklepie dostępne są różne kleje cyjanoakrylowe o różnej gęstości.

- Szpachlówka do drewna.

Podczas budowy kadłuba, po pierwszym deskowaniu często okazuje się, że powstałe szczeliny między deskami, pewne nierówności trzeba będzie uzupełnić szpachlówką modelarską.

- Farby modelarskie.

Wybór kolorów jest bardzo duży. Można dobierać barwy według własnego uznania. Należy jednak pamiętać, aby dopasować rodzaj farby do tworzywa, nad którym pracujemy. Do malowania drewnianych powierzchni modelarze najczęściej używają farb emaliowych, do zabezpieczenia drewna egzotycznego, które już same w sobie jest odpowiedniego koloru, sprawdzi się użycie lakieru. Przy malowaniu elementów metalowych i fototrawionych konieczne może się okazać użycie najpierw podkładu (np. Metal Primer).

Wymienione narzędzia koniecznie muszą znaleźć się w warsztacie każdego modelarza. Gdzie można zaopatrzyć się w najlepsze? Te, oraz wiele innych narzędzi i akcesoriów do sklejania modeli drewnianych znajdziesz w naszym internetowym sklepie modelarskim. Gwarantujemy najwyższą jakość i przystępne ceny. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!