Choć wydawać by się mogło, że modelarstwo to nieco zapomniane hobby, to okazuje się jednak, że wciąż znajduje ono wielu zapaleńców, którzy każdą wolną chwilę poświęcają tej wyjątkowej pasji. Przez lata gromadzą w swoim warsztacie różnego rodzaju przyrządy modelarskie i akcesoria, które przydają się podczas budowania modeli samolotów, czołgów i innych pojazdów oraz makiet. Laik, który niegdy wcześniej nie miał do czynienia z tą pasją, a chciałby rozpocząć swoją przygodę z modelarstwem zwykle staje przed poważnym dylematem, czy kupując swój pierwszy model przypadkiem nie będzie musiał czegoś dokupić? W zestawie modelarskim znajdują się wszystkie elementy modelu, ale klej, farby i narzędzia trzeba sobie skompletować już samemu. Początkujący pasjonata musi się zaopatrzyć przynajmniej w kilka przydatnych narzędzi, które pomogą mu w pracy.

Małe rozszerzenie dla początkującego modelarza

Otwierając zakupiony model do sklejania we wnętrzu pudełka znajdziemy wypraski z częściami, kalkomanie, czasem inne dodatki typu: elementy fototrawione, elementy gumowe, bawełniane linki, łańcuchy itp. oraz to co najważniejsze, szczegółową obrazkową instrukcję montażu, pokazującą jak krok po kroku zbudować swój pierwszy pojazd. Niestety nie ma tam żadnych narzędzi, które ułatwią pracę. Dlatego zanim adept modelarstwa rozpocznie sklejanie modelu, powinien zaopatrzyć się w podstawowy zestaw narzędzi. Można wybrać jakiś gotowy zestaw podstawowych narzędzi lub skompletować sobie poszczególne narzędzia indywidualnie. Na pewno przyda się ostry nożyk, którym sprawnie, a przede wszystkim precyzyjnie wycina się poszczególne części z wyprasek. Przyda się także coś, czym będzie można delikatnie spiłować ostre krawędzie. Może to być drobnoziarnisty pilnik, ale jeśli planujemy rozwijać swoją pasję, warto od razu zaopatrzyć się w profesjonalne papiery, gąbki ścierne czy pilniki modelarskie o różnej ziarnistości idealne do tego celu. Na pewno przydatne będą także małe cążki, które świetnie sprawdzają się podczas przecinania "pręcików", na jakich przymocowane są elementy na wypraskach. Nie można zapomnieć także o macie / podkładce modelarskiej do cięcia, na której będziemy wycinać poszczególne częścia ale także sklejać swój model. Jest to również jedno z akcesoriów, w jakie powinnien się zaopatrzyć początkujący modelarz. Maty te występują w różnych wielkościach, czym większa mata tym wygodniej się na niej pracuje. Do podstawowych narzędzi należy jeszcze zaliczyć pincety, dzięki którym w wygodny sposób będziemy mogli chwytać niewielkie elementy i przyklejać je w precyzyjny sposób na swoje miejsce. Pincety pomogą nam również przy nakładaniu kalkomanii. Jeśli zamierzamy model pomalować to nie można również zapomnieć o kilku pędzelkach, warto wybrać przynajmniej trzy różne grubości włosia, tak aby można było wygodnie malowania zarówno duże powierzchnie jak i małe detale. Jeśli model posiada elementy fototrawione to niestety nasz zestaw podstawowych narzędzi musimy jeszcze rozszerzyć o specjalne nożyczki bądź szczypce do elementów fototrawionych.

Pierwszy model to nie lada wyzwanie

Kiedy zgromadzimy już wszytkie niezbędne narzędzia, nie pozostaje nam nic innego, jak zabrać się do pracy. Posługując się instrukcją wyszukujemy odpowiedni element znajdujący się w wyprasce i jeden po drugim wycinamy, a następnie jeśli zachodzi taka potrzeba, pozbywamy się ewentualnych nadlewek, delikatnie je zeszlifowując. Tak przygotowane elementy sklejamy według instrukcji. Pierwszy model na pewno nie będzie idealny, ale nie można się zniechęcać. Każdy kolejny będzie lepiej dopracowany, zwłaszcza jeśli podczas jego budowy będą używane odpowiednie modelarskie narzędzia.