Każde hobby rozwija inne umiejętności, wpływa na wyrobienie konkretnych zachowań czy odruchów. Niektóre z zainteresowań są kosztowne i niebezpieczne, a inne pozwalają na cieszenie się ulubionymi zajęciami w zaciszu własnego domu. Każdy modelarz zapytany o zalety tego hobby ma inną odpowiedź, jednak istnieje lista kilku, co do której wszyscy się zgodzimy. Zapraszamy zatem do zapoznania się z głównymi powodami, dla których warto zainteresować się modelarstwem.

Wytrwałość i cierpliwość

Wielu ludzi poddaje się, gdy tylko zaczynają się pojawiać pierwsze oznaki kłopotów. Prawdziwy modelarz wie, że wtedy dopiero zaczyna się prawdziwa zabawa. Nasze hobby uczy nas, że nie ważne ile razy źle skleimy kadłub, natrafimy na nieproporcjonalnie zeskalowany model lub jakiś element zgubi się na biurku czy ulegnie uszkodzeniu podczas wycinania, to zawsze istnieje możliwość rozwiązania takiej sytuacji. Z każdym kolejnym sklejonym samolotem lub czołgiem uczymy się, iż cierpliwe i wytrwałe działanie przynosi pozytywne efekty. Wiedzę taką można potem przenieść na sytuacje napotkane w naszym życiu. Dzięki modelarstwu wiemy, że kłopoty czy trudności to naturalny etap na drodze do sukcesu.

Wiara w siebie i swoje możliwości

Gdy rozpoczynamy przygodę z modelarstwem, sięgamy po proste modele. Wielu z nas zaczynało od szybowców lub modeli Łosia. Ze wzrostem umiejętności i zdobytym doświadczeniem zabieramy się za bardziej skomplikowane zestawy. Próbujemy swoich sił w weatheringu, dokupujemy części fototrawione, czy też decydujemy się na publikacje naszych osiągnięć na forach lub stronach tematycznych. Każdy skończony model to kolejna cegiełka w naszym poczuciu wartości. Tak jak w życiu uczymy się, iż na wszystko trzeba zapracować ciężką pracą, a im większe osiągnięcia, tym większa satysfakcja z jego ukończenia.

Poczucie przynależności

Modelarze lubią trzymać się razem. Organizowane są wystawie, w internecie każdego dnia można spotkać się na forach i porozmawiać, zasięgnąć rady bardziej doświadczonego kolegi, rozwiać jakieś wątpliwości na temat napotkanego problemu podczas sklejania modelu, itp. Najważniejsze jest poczucie bycia częścią większej grupy. Uczymy się pomagać, korzystać z pomocy innych, oraz tego, iż po drugiej stronie Internetu są prawdziwi ludzie, których należy traktować z szacunkiem, nawet jeśli ich poglądy różnią się od naszych.

Modelarstwo jako hobby rozwija w człowieku nie tylko manualne zdolności ale także jego umysł. Daje niesamowitą satysfakcję z wykonanej pracy, której rezultatem jest model. Jednak nie zapominamy, że jest to przede wszystkim doskonały sposób na odrężenie się po ciężkim i pracowitym dniu.