Narzędzia dla modelarzy.
Każdy, nawet początkujący modelarz potrzebuje wygodnego stanowiska pracy, najlepiej biurka lub stołu którego blat można zabezpieczyć specjalną matą / podkładką modelarską. W ofercie dostępne są podkładki w rozmiarze A5,A4,A3 i A2 oraz takie malutkie w zestawie z podstawowymi narzędziami modelarskimi.
Do wycinania elementów plastikowych, jak i fototrawionych, które znajdują się w niektórych modelach, przydadzą się cążki modelarskie, nożyki modelarskie z wymiennymi ostrzami, tutaj oferta jest również bardzo szeroka.
Do wyrównywania wyciętych elementów przydadzą się pilniczki, papiery, gąbki, folie ścierne o różnej ziarnistości.
Przy małych elementach oraz przy nakładaniu kalkomanii przydatne są pincety o różnej wielkości oraz różnych końcówkach. Dostępne są również specjalne płyny do nakładania kalkomanii, które zmiękczają ją i sprawiają, że brzegi kalkomanii nie są tak widoczne na modelu.
Jeśli model ma być pomalowany, należy pamiętać, że często należy poszczególne elementy malować w trakcie sklejania modelu, gdyż po całkowitym ukończeniu modelu, może się okazać, że do niektórych części nie będzie wygodnego dostępu. Przy malowaniu bardzo ważne są pędzle. Istotne, by nie pozostawiały na malowanej powierzchni włosia. Warto mieć kilka pędzli o różnej wielkości i różnych końcówkach. Dla bardziej zaawansowanych modelarzy przydać się może aerograf, który z pewnością ułatwi malowanie, da lepsze efekty i przyśpieszy tę czynność, jest to jednak droższe rozwiązanie, bowiem do aerografu należy dokupić mini sprężarkę (kompresor modelarski).
Na biurku, dla łatwiejszego zapanowania nad bałaganem, przyda się np. stojak na farby, który dzięki otworom, pomieści również pędzle.
Przy malowaniu przydatne są pipety, mieszadełka i kuwety na farby, dzięki którym możemy łatwo wymieszać różne farby, rozcieńczyć je, itp. a także słoiczki w których przechowamy sporządzone farby.
Gdy malujemy detale na modelu warto mieć pod ręką również patyczki / waciki modelarskie, dzięki którym zbierzemy nadmiar farby – występują one z różnymi końcówkami i mają różne wielkości. Takie profesjonalne patyczki z wacikiem nie pozostawiają na modelu strzępków, jak to zdarza się przy stosowaniu zwykłych patyczków dostępnych w markecie.
Nie zapominajmy, że czasami modele wymagają oddzielenia dwóch kolorów od siebie, jeśli chcemy aby linie były proste można użyć specjalnych taśm maskujących, które bardzo ułatwią te zadanie. Dostępne są specjalne modelarskie taśmy maskujące o różnej szerokości – łatwe do naklejenia, ale co bardziej istotne, łatwe również do usunięcia.
Przy malowaniu ułatwić pracę może również specjalny stojak do modelu, który przytrzyma go i „uwolni ręce”.