Jak dbać o pędzle modelarskie
-
Drewniane modele
- Farby modelarskie
- Farby podkładowe
- Kleje modelarskie
- Kredki modelarskie
- Lakiery bezbarwne
- Markery
- Masy modelarskie do dioram
- Opóźniacze do farb
- Płyny do czyszczenia i zmywacze
- Płyny do kalkomanii
- Płyny i masy maskujące
- Pozostała chemia modelarska
- Rozcieńczalniki
- Szpachlówki
- Washe i pigmenty
- Zestawy farb
- Aerografy kompresory akcesoria
- Butelki i pojemniki
- Cążki i szczypce
- Maty do cięcia
- Narzędzia do wiercenia
- Nożyczki
- Nożyki i ostrza
- Palety do malowania
- Pędzle modelarskie
- Pęsety
- Pilniki, papiery ścierne, pasty polerskie
- Przyrządy pomiarowe
- Ściski i uchwyty
- Taśmy maskujące
- Zestawy narzędzi
- Stanowisko pracy
- Narzędzia modelarskie 7
- Farby Tamiya
- Farby Vallejo
- Kleje, szpachlówki modelarskie i inne
- Pigmenty washe weathering
- Materiały konstrukcyjne maskujące
- Masy modelarskie
- Producenci
- Mapa strony
Kilka prostych zasad jak dbać o pędzle modelarskie aby długo nam służyły.
Pędzle modelarskie to należące do jednych z najważniejszych narzędzi pracy każdego prawdziwego hobbysty oddającego się swojej pasji. Wybierając odpowiednie pędzle do malowania modeli można jednak bardzo szybko je zniszczyć przez nieumiejętne użytkowanie. Dlatego warto poznać kilka prostych zasad, jak ich używać i w jaki sposób o nie dbać, aby nie nadawały się do wyrzucenia po wykonaniu kilku pierwszych modeli.
1. Odpowiedni sposób nabierania farby na pędzle modelarskie.
W trakcie używania pędzla do malowania modeli nie można zanurzać go całego w farbie. Wystarczy nabrać jej na około 1/3 długości włosia, aby nałożyć odpowiednią jej ilość na model. Dzięki trzymaniu się tej zasady farba nie dostanie się pod skuwkę i do górnej części włosia, co może doprowadzić szybko do utraty jego elastyczności i nie pozwoli go właściwie domyć.
2. Płukanie pędzla w trakcie malowania.
Malując model nie można zapomnieć o płukaniu w trakcie tego procesu pędzli. Gromadząca się na nich farba szybko gęstnieje i potrafi skutecznie rozepchać włosie pędzla oraz uniemożliwi dokładne domycie. Pędzle należy płukać w tym samym rozcieńczalniku, którego używa się do farbek i osącza jego nadmiar papierowym ręcznikiem.
3. Dbałość o formę włosia pędzli modelarskich.
W trakcie płukania pamiętajmy także, że włosie pędzla nie powinno uderzać o dno pojemnika z rozpuszczalnikiem. W łatwy sposób doprowadzimy przez to do utraty odpowiedniej formy pędzla, która jest tak istotna dla precyzyjnego malowania modeli.
4. Sposób mycia pędzli modelarskich.
W przypadku malowania modeli farbami akrylowymi, niezaschnięte pędzle można namoczyć niezbyt długo w ciepłej wodzie z mydłem. Jeżeli nie usunie ona wszystkich resztek farby, należy na krótko zanurzyć je w rozpuszczalniku, a następnie obmyć znowu ciepłą wodą z mydłem i opłukać. Dobrym domowym sposobem na zachowanie dłużej włosia naturalnego w dobrej kondycji będzie przetarcie pędzli po umyciu odrobiną odżywki do włosów.
5. Odpowiednie suszenie i przechowywanie pędzli modelarskich.
Po umyciu pędzli ważne jest także suszenie ich w odpowiedniej pozycji tak, aby włosie spływało w dół, nie dotykając jednocześnie żadnej powierzchni twardej, co mogłoby spowodować zniekształcenie włosia. Pędzel można również suszyć pionowo wkładając je w specjalne organizery przeznaczone do przechowywania w wygodny sposób pędzelków, np. PN1, OM07b, OM07, OMs07, PN2. Dzięki takim organizerom można zachować w miejscu pracy odpowiedni porządek, każdy pędzelek ma swoje miejsce, pędzelki nie stykają się ze sobą i łatwo podczas malowania wybrać odpowiedni pędzel.