Zajmując się dłużej modelarstwem, często chcemy w należyty sposób wyeksponować stworzone przez siebie modele, zwłaszcza jeśli przedstawiają one pojazdy czy broń używaną w konkretnych bitwach historycznych. Zamiast ustawiać je na półce, można stworzyć specjalnie dla nich dioramę, która sprawi, że świat znany z kart książek historycznych nagle ożyje w miniaturze. Dobrze wykonana diorama, na której ustawimy modele czy postaci, stanie się tym samym sceną, której widok natychmiast wciągnie widza w sam środek akcji. Od czego zacząć budowę dioramy, jeśli zabieramy się za nią po raz pierwszy?

Podstawa dioramy

Oczywiście można zakupić gotowe podstawy, na których można zacząć pracę z ustawianiem modeli, jednak często prawdziwi miłośnicy modelarstwa wolą stworzyć je samodzielnie. Wymaga to z pewnością sporo pracy, jednak daje niezwykłą satysfakcję i daje więcej możliwośći. Podstawę dioramy można zrobić samodzielnie wykrawając odpowiednich rozmiarów kawałek styropianu. Może to być także drewno, płyta OSB, sklejka - wystarczy po prostu dość sztywny materiał, który posłuży do dalszej pracy.

Kształtowanie terenu

Na płaskiej podstawie tworzy się następnie bazę pod naturalne ukształtowanie terenu. Można do tego celu użyć na przykład zwiniętych gazet, grubej tektury czy innych dość sztywnych materiałów, które pozwolą na wykreowanie na dioramie pagórków, nierówności i innego tego typu cech charakterystycznych, które chcemy uzyskać. Całość można zalać rozdrobnionym z wodą klejem do płytek lub gipsem (można również użyć modelarskiej masy gipsowej np. z firmy Woodland Scenic nr C1199 lub C1202), w które należy wklepać ich suchy składnik używając do tego celu starego pędzla do malowania. W ten sposób uzyskujemy naturalnie wyglądającą fakturę ziemi. Porastającą ją trawę możnemu stworzyć z kolei wykorzystując dostępne na rynku sztuczne trawy w postaci sypkiej oraz maty trawiaste, które należy nałożyć na wcześniej posmarowaną klejem powierzchnię. Mokre podłoże można także naznaczyć śladami kół pojazdów lub zaznaczyć na nim jakiekolwiek inne ślady, wykorzystując chociażby dostępne gotowe miniaturowe kamienie, żwir, można również wykonać je samemu za pomocą specjalnych form do odlewów skał - pamiętajmy tylko, że wszystkie te czynności warto wykonać na niezaschniętym i ciągle mokrym kleju lub gipsie. Po ich wykonaniu, pozostawiamy całość do porządnego wyschnięcia. 

Malowanie dioramy

Po wyschnięciu, całość dioramy można pomalować farbą bazową i nanieść dodatkowe pigmenty albo suche pastele. W ten sposób uzyskamy naturalne, zróżnicowane odcienie. Po kolejnych godzinach czekania na wyschnięcie dioramy można przystąpić do finałowego przyklejania do terenu ruin budynków tu w skali 1/35 , latarni i inne elementów roślinnych typu drzewa, krzewy. Drogę asfaltową możemy wykonać za pomocą specjalnej farby Woodland Scenics ST1453 a drogę betonową za pomocą specjalnej farby Woodland Scenic nr ST1454. Można również użyć naturalnych suchych materiałów takich jak gałązki, liście wycięte z wysuszonych liści za pomocą specjalnych wykrawaczy, ogranicza nas w tym zakresie tylko wyobraźnia i kreatywność. Jeżeli chcemy na dioramie wykonać kałuże lub większe zbiorniki wody można do tego celu użyć specjalnych produktów. Jeżeli pragniemy wykonać dioramę zimową efekt śniegu również można uzyskać za pomoca dostępnych na rynku produktów imitujących śnieg. Piasek na dioramie możemy stworzyć za pomocą mas, farb i naturalnego piasku.