Model German 38 cm Assault Mortar Sturmtiger
Tamiya - nr. 35177 - scale 1:35
Niemiecki moździerz rakietowy Sturmtiger.
Plastikowy model działa pancernego do sklejenia i pomalowania.
Klej modelarski do plastiku i farby należy dokupić dodatkowo - model ich nie zawiera.
Model Tamiya 35177 wykonano w skali 1/35.
Model posiada kalkomanie, 1 figurkę niemieckiego żołnierza.
Wymiary modelu działa:
długość ok. 181 mm
szerokość ok. 106 mm.
Wykaz farb Tamiya sugerowanych przez producenta do pomalowania modelu działa pancernego Sturmtiger:
TS - 1, 2, 3,
X - 10, 11, 18,
XF - 1, 2, 15, 56, 60, 61, 64, 65.
Wymiary opakowania:
28 x 24,5 x 7 cm.
Trochę ciekawostek:
Tiger-Mörser, 38cm RW61 auf Sturm (panzer) mörser Tiger, także Sturmmörser Tiger, bardziej znany jako Sturmtiger lub Sturmpanzer VI – niemieckie działo pancerne z okresu II wojny światowej zbudowane na podwoziu czołgu Tygrys uzbrojone w specjalny moździerz rakietowy 38cm SturmMörser RW61 L/5.4. Zaprojektowany został jako pojazd wsparcia piechoty w czasie walk ulicznych. Zbudowano zaledwie 18 pojazdów tego typu, wszystkie z nich powstały jako modyfikacja uszkodzonych w boju Tygrysów.Uzbrojenie SturmtigeraGłówne uzbrojenie pojazdu stanowił 380 mm Raketenwerfer 61 L/5.4, wyrzutnia rakietowa/moździerz ładowana odtylcowo, która wystrzeliwała naboje z napędem rakietowym na niewielkie odległości. Pociski miały około 1,5 m długości i zawierały ładunek wybuchowy o wadze 125 kg lub ładunek kumulacyjny do niszczenia fortyfikacji, będący w stanie spenetrować 2,5 m żelazobetonu.
Zasięg tej broni wynosił około 5600 metrów. Cały nabój ważył pomiędzy 345 a 350 kg. Wyrzucany był z lufy jak normalny granat moździerzowy z prędkością 45 m/s, a jeszcze w lufie włączał się dodatkowy silnik rakietowy, który przyspieszał pocisk do prędkości około 250 m/s.
Takie rozwiązanie tworzyło pewne problemy, gorące gazy z silnika rakietowego nie mogły oczywiście być wpuszczane do przedziału bojowego, gdzie znajdowała się załoga, a lufa nie była w stanie wytrzymać spowodowanego przez nie ciśnienia jeżeli nie byłyby one w jakiś sposób odprowadzone. Aby rozwiązać ten problem, przy nasadzie lufy dodano szereg specjalnych kanałów wentylacyjnych, których zadaniem było odprowadzenie gorących gazów, nadając jej charakterystyczny kształt.
Zapas amunicji wynosił tylko 14 nabojów – z powodu ich dużej wielkości i ciężaru. Jeden pocisk był od razu ładowany do zamka, drugi znajdował się na ładowniku, a reszta w specjalnych stojakach amunicyjnych. Aby pomóc z ładowaniem amunicji z tyłu pojazdu umieszczono niewielki dźwig, ale nawet przy jego pomocy do załadowania amunicji potrzebna była cała pięcioosobowa załoga.
W tylnej części pojazdu znajdował się także 90 mm NbK 39 Nahverteidigungswaffe (broń bliskiej obrony) który używany był do obrony przed piechotą znajdująca się w bezpośredniej bliskości pojazdu, był to granatnik operowany z wewnątrz pojazdu, który mógł być wycelowany w dowolną stronę. Dodatkowo z przodu Sturmtigera znajdował się jeszcze karabin maszynowy MG34.
Podstawowe |
Okres: | II wojna światowa |
Montaż: | Model do sklejania |
Typ: | Model plastikowy |
Narodowość: | Niemcy |
Skala: | Skala 1:35 |
Na podstawie 1 opinii
5
ogólnie
Polecam, świetny model - aż miło sklejać - każdy powinien mić przynajmniej 1 Tigera w kolekcji
Pablo MOdelar
- Wtorek, 3 Marzec 2020 (20:53)