Malowanie z użyciem aerografu - na co zwrócić uwagę.

Modelarstwo jest wspaniałym hobby. Współczesne narzędzia sprawiają, że można jeszcze lepiej realizować tę pasję. Na przykład aerograf sprawi, że malowanie będzie szybsze, łatwiejsze i dokładniejsze niż wcześniej. Jednak jak go właściwie używać?

Aerograf - użytkowanie i konserwacja

Na samym początku należałoby wytłumaczyć, co to jest aerograf. Urządzenie to wykorzystuje się w modelarstwie głównie do malowania poszczególnych części modeli. Aerograf umożliwia swobodne krycie farbą nawet bardzo małych elementów o precyzyjnych krawędziach. Mogą to być zarówno powierzchnie płaskie, jak i przedmioty o nieregularnych kształtach. Wymienne końcówki pozwalają stosować różnego rodzaju strumień farby, który będzie "wystrzeliwany" pod różnym kątem, o różnym zagęszczeniu i szerokości strumienia. Aerograf z wyglądu przypomina pistolet malarski, który podłącza się do kompresora.

Od czego zacząć? 

Pierwszym krokiem jaki trzeba poczynić to oczywiście kupno odpowiedniego urządzenia. Wybierając aerograf niskiej jakości można szybko się zniechęcić. Nie mają one pełnego potencjału co dobre narzędzia, gorzej działają, przez co nauka jest utrudniona. Warto więc poświęcić nieco czasu na dokonanie odpowiedniego wyboru i dobrze zainwestować.

Wyróżniami kilka rodzajów aerografów. Pierwszy podział to na te jednofunkcyjne i na dwufunkcyjne (w drugim przypadku oprócz włączania dopływu powietrza można jeszcze regulować dopływ farby). Ważne będzie również umiejscowienie zbiornika z farbą. Zbiornik grawitacyjny usytuowany jest na górze pistoletu - idealnie sprawdzi się w przypadku małych powierzchni i taki najczęściej kupują właśnie do celów modelarskich. W przypadku bardzo dużych powierzchni warto rozważyć wariant ze zbiornikiem na dole. W tym przypadku farba zasysana jest przez specjalną rurkę. 

Na rynku istnieje wiele firm, które zdążyły już wykształcić się jako te najbardziej renomowane, dlatego podczas zakupów na pewno warto kierować się popularnością danej marki, jak i opiniami innych użytkowników na ich temat. 

Jeśli masz już kupiony dobry aerograf koniecznie naucz się nim posługiwać. Nie rób tego na modelu docelowym, wybierz raczej karton lub inną powierzchnię i ćwicz obsługiwanie urządzenia. Wszelkie ustawienia, sposób rozcieńczania farby - wszystko to lepiej przetestować w innym miejscu niż na właśnie budowanym modelu.

Na co zwrócić uwagę podczas malowania?

Zanim rozpoczniesz malowanie musisz odpowiednio się przygotować. Elementy muszą być tak ustawione żeby były łatwe do malowania. Jednocześnie nie możesz dotykać ich rękoma, żeby nie rozmazać farby. Dlatego maluj na kartce lub kartonie lub przy użyciu specjalnej modelarskiej komory lakierniczej, która dodatkowo uchroni cię przed wdychaniem oparów farby (komora lakiernicza) a najmniejsze elementy możesz zamocować przy pomocy uchwytów do malowania aby swobodnie móc je malować w powietrzu. W obydwu przypadkach nie będziesz miał problemu by dotrzeć w każde miejsce wymagające pomalowania.

Dobre pokrycie farby

Chcąc osiągnąć jeszcze lepsze efekty malowania dobrze jest odpowiednio przygotować powierzchnię. W tym celu stosuje się specjalny podkład. Jego celem jest nie tylko ujednolicenie koloru plastiku (likwidacja różnic w barwie) ale w ten sposób można znacznie zwiększyć przyczepność farby. Warto pamiętać, że przed nałożeniem podkładu należy dokładnie odtłuścić powierzchnię i oczyścić ją z ewentualnego kurzu lub pyłu. Odpowiednie przygotowanie powierzchni przed malowaniem sprawi, że farba nie będzie odchodzić nawet przy odklejaniu taśmy maskującej. Należy również pamiętać aby przed malowaniem odpowiednio rozcieńczyć farby, każdą farbę należy potraktować indywidualnie. Malując aerografem farba nie może być zbyt gęsta. Do rozcieńczenia najlepiej wybrać dedykowane przez producenta farby rozcieńczalniki lub wybrać farby, które są już odpowiednio przygotowane - przykładem są farby firmy Vallejo, które są dedykowane właśnie do malowania za pomocą aerografów.

Odpowiednie zabezpieczenie

W czym jest ono pomocne? Chcąc, przykładowo, pomalować powierzchnię modelu na różne barwy, wykonać kamuflaż, należy odpowiednio wytyczyć granicę malowania. W przeciwnym przypadku nie uda się stworzyć przejść między kolorami lub namalować wyraźnych wzorów. Pomagają również zabezpieczyć już pomalowane elementy. W tym celu można posłużyć się płynami maskującymi, maskami, taśmami maskującymi itp. Wystarczy przykleić je we właściwy sposób, żeby wyznaczyć krawędzie malowania aerografem. Użyte materiały muszą dobrze przylegać do modelu szczególnie na krawędziach, a jeśli są przyklejane do powierzchni już pomalowanej, trzeba się upewnić, że farba dostatecznie wyschła aby przy odrywaniu taśm nie oderwać ich razem z farbą.

Konserwacja aerografu

Trzeba pamiętać, że aerografy to niezwykle precyzyjne urządzenia, które aby działać w pełni sprawnie muszą być regularnie czyszczone i konserwowane. Większość urządzeń wykonana jest ze stali niezdzewnej ze specjalną powłoką, która jest odporna na działanie farb akrylowych. To właśnie z tego względu trzeba być szczególnie ostrożnym, jeśli chodzi o środki chemiczne używane do czyszczenia i konserwacji. Na rynku dostępne są specjalne preparaty, które przeznaczone są typowo do aerografów, dlatego wszyscy, którzy chcą dbać o swój sprzęt w należyty sposób, powinni rozważyć regularną konserwację za pomocą dedykowanych środków.